Вуглецева сталь

Застосування і розшифровка маркування, склад і властивості вуглецевої сталі

Основною областю застосування вуглецевої сталі є створення інструменту, з неї виготовляють несуі конструкції і елементи машинобудування. На сьогоднішній день це одна з найбільш затребуваних сталей, за своїми властивостями, за рахунок експлуатаційних і технічних властивостей, що визначають компонентами і співвідношенням до складу.                          

Склад

При плавці сталі використовують вуглець і додаткові елементи. Залежно до призначення до матеріалу, висувають певні вимоги: твердість. Пластичність, межа плинності і т.д. Коригувати ці параметри можливо за допомогою зміни відсотка вмісту вуглецю. Співвідношення вуглецю до загального обсягу є основною умовою поділу стали на види.Характерні якості і особливості описуються в нормативних документах.

Сталь вуглецева звичайної якості - ГОСТ 380-85.
Сталь вуглецева конструкційна – ГОСТ 380-88.
Сталь вуглецева інструментальна – ГОСТ 1435-54 и ГОСТ 5952-51.

углеродистая 2

 

Показник твердості визначається вмістом вуглецю. Чим більше відсоток вуглецю - тим міцніше виріб, але необхідно ще враховувати, той факт, що при цьому зростає крихкість. Залежно від цього показника, сталь поділяють на кілька видів:

Низьковуглецева сталь - відсоток вуглецю в складі сталі становить 0,25. Основною відмінністю низьковуглецевої сталі є - відносно легка деформація, як в холодному стані, так і під впливом високих температур.

Середньовуглецеві сталі - відсоток вуглецю від 0,3 до 0,6. Середньовуглецева сталь має достатню міцність, має високі показники пластичності і текучості, що важливо при обробці. Основною областю застосування даної сталі є елементи конструкцій, експлуатація яких мається на увазі нормативними умовами.

Високовуглецева сталь має високий відсоток вуглецю - від 0,6 до 1,4. З даної сталі виготовляють високоміцні інструменти та прилади для вимірювання.

Кожен з цих видів стали має певну область застосування.

углерод 4

 

Звичайної якості:

Це найпопулярніший вид сталі в даний час. Вона здійснюється у вигляді прокату - листів, прутів, швелерів і балок. Завдяки своїм властивостям може використовуватися в якості опорних конструкцій, елементів машинобудування. Для того щоб дізнатися властивості певного виду вуглецевої сталі звичайної якості, потрібно знати принцип її маркування. Позначення завжди має відповідати ГОСТу. У назві вказується вид металу - СТ. Потім йде цифровий номер, який визначає зміст перліту і вуглецю. Чим більше номер - тим міцніше виріб. Нумерація може варіюватися від 0 до 6.

Потім в назві вказується спосіб розкислення - СП - спокійна; ПС - полуспокойная; КП - кипляча.

Крім цього вуглецева сталь має поділ на три підвиди:

А - її хімічний склад не регламентується. Головним показником є ​​механічні властивості. Вона не проходить попередню стадію обробки тиском. Чи не призначена для зварювання.
Б - її хімічний склад повинен відповідати нормативній документації. Вироби з цього матеріалу можуть піддаватися обробці - штампування, кування і т.д. Але при цьому можлива зміна механічних властивостей. Деякі сорти можна піддавати термічній дії.
І - найбільш якісний вид матеріалу. Для цих марок характерні механічні властивості групи «А» і гарантований хімічний склад групи «Б». Конструкції можуть зварюватись між собою.

У маркуванні група «А» не вказується. Якщо ж сорт матеріалу означає групування «Б» або «В» - ці літери вказують на початку маркування. При використанні в складі марганцю з підвищеним вмістом в назві марки використовують букву «Г». Приклад: БСт3Гпс - сталь групи «Б», з вмістом вуглецю, відповідного позначення «6», з додаванням марганцю в напівспокійних стані.

Якісна:

При виготовленні цих сортів стали пред'являються підвищені вимоги, як до хімічним складом, так і до механічних властивостей. Крім цього регламентується вміст шкідливих компонентів.

Сірка - не більше 0,04%.
Фосфор - не більше 0,035%.

Дані сорти позначаються літерою «У». Наступні за нею цифри вказують% вміст вуглецю (в сотих частках відсотка). Такі марки стали використовуються для виготовлення інструменту, відповідальних елементів в машинобудуванні, а також при виробництві точних вимірювальних приладів.

У7 - застосовується для виробництва зубил, штампів, ковальського інструменту, молотів.
У8 і У8Г (з вмістом марганцю) - пробойники, ножі по металу, інструмент, призначений для обробки каменю.
У9 - інструмент для деревообробки, кернери, штемпеля.
У10 і У11 - мітчики, розгортки, плашки, полотна для ножівок. У12 і У13 - різці для обробки твердого металу, свердла.

углерод 5

На що ще потрібно звертати увагу при виборі вуглецевої сталі? Важливо пам'ятати, що чим краще показник твердості, тим більш крихким буде виріб. Так, для інструментальних сортів якісної сталі характерна хороша механічна міцність, низька плинність і пластичність.

Коментарі
Поки немає коментарів
Написати коментар
6 + ? = 10